Испания и Сърбия са първите отбори, достигнали до четвъртфиналите на Олимпийските игри по баскетбол за жени
AP News | 2024-10-14 | 01:34:34

ВИЛНЬОВ-Д'АСК, Франция (AP) — Лаура Гил потопи два наказателни удара с 1,9 секунди до края, докато Испания победи Пуерто Рико с 63-62 в сряда и след това се присъединиха към Сърбия като първите отбори, които достигнаха олимпийските четвъртфинали по баскетбол за жени на Игрите в Париж, след като сръбките победиха Китай няколко часа по-късно.

Тяхната група беше най-конкурентната досега с първите мачове, решени от комбиниран четири точки. Испания и Сърбия се нуждаеха една от друга, за да спечелят място в Bercy Arena обратно в Париж, преди тези отбори да завършат билярдната игра един срещу друг в събота.

Испанците изградиха преднина от 39-25 на полувремето, за да отскочат се върна от шесто място преди три години на Олимпийските игри в Токио, след като взе среброто през 2016 г. на Игрите в Рио де Жанейро.

Но обратът на Mya Hollingshed, fadeaway jumper даде на Пуерто Рико (0-2) Води с 62-61 9.9 секунди преди края. След наказателното хвърляне на Гил, ударът на Арела Гуирантес от далеч отвъд линията за 3 точки не достигна до сирената.

Разочарованите пуерториканци се огледаха, надявайки се на фаул. Междувременно Испания (2-0) празнува и танцува, излизайки от корта, след като оцеля.

Напредването премахна жилото от издуването на преднина от 15 точки за Испания.

„Много съм щастлива, че стигнах до следващия кръг“, каза гардът Леонор Родригес. „Сега се надявам да си осигурим добро място, но поне ще стигнем до Париж. Първият гол е постигнат.“

Тези свободни хвърляния бяха единствените точки на Гил в мача. Меган Густафсон, играчът на годината на AP за 2019 г. в Айова, поведе Испания с 18 точки и 13 борби, а Родригес добави 17 точки.

Гуирантес поведе Пуерто Рико с 15 точки. Памела Росадо добави 11, а Холингшед имаше 10.

Пуерто Рико направи вълнуваща четвърта четвърт, след като надигра Испания с 19-5 в третата, изравнявайки мача на 44. Пуерто Риканците никога не водеха с повече от четири, последният при 59-55 с 3:34 оставащи след кофа от India Pagan. Но Родригес кара за пауза с 2:41 оставащи за петото равенство, поставяйки финала.

Сърбия 81, Китай 59

Ивон Андерсън отбеляза 15 точки, докато Сърбия достигна четвъртфиналите и се върна на върха в група А с най-голямата победа досега в този конкурентен набор. Сърбите веднага разбраха какво означава тази победа и изтичаха до средата на корта, за да празнуват, след като часовникът изтече.

Тина Краишник вкара 12 точки и взе 11 борби за Сърбия. Маса Янкович имаше 13 точки, а Йована Ногич - 11.

С осем промени в преднината и 10 равенства, Сърбия най-накрая пое контрола със срив от 10-3, за да завърши втората четвърт. Андерсън, роден в Арканзас, пусна флоутър със секунда вляво за преднина от 45-39 на полувремето. Сърбите поведоха с 62-50 в четвъртата четвърт.

Сърбия, която елиминира Китай на четвъртфиналите на Игрите в Токио през 2021 г., водеше с цели 22. Сърбите доминираха в боя с 44 -16 точки.

Wang Siyu и Han Xu водеха Китай с по 11 точки.

Yao Ming, президент на Китайската баскетболна асоциация, седеше на резервната скамейка.